На 1 февруари православната църква почита паметта на Св. Трифон, който е известен като закрилник на лозарите, винопроизводителите и градинарите. Денят е популярен в народния календар като Трифон Зарезан, празник с дълбоки традиции, свързани с почит към лозята и виното.
Празникът се чества с характерни ритуали, свързани с лозарството. Един от най-известните обичаи е зарязването на лозята. Мъжете, които се занимават с лозарство, отиват на лозето, където отрязват няколко пръчки от лозите и ги поливат с вино, за да е плодородна годината. След ритуалното зарязване се прави обща трапеза сред лозята, като задължително се поднасят вино, печено пиле, хляб и други традиционни ястия. В някои региони мъжете избират „цар на лозята“, който символично ръководи празника и благославя реколтата. Освен лозарите, празникът е свързан и с винарите, които на този ден благославят виното и си пожелават добра година.
На 1 февруари църквата почита и паметта на свети мъченици Перпетуя, Фелицита и Сатурнин. В някои области денят има по-строго религиозно значение, като вярващите посещават църква и се молят за здраве и благополучие.
В българската традиция виното е символ на живот, плодородие и радост. Трифон Зарезан е ден, в който хората се събират, за да почетат традициите и да отпразнуват новата лозарска година с песни и веселие. Макар че през 1968 г. Българската православна църква премества празника на 14 февруари, много хора все още отбелязват Трифон Зарезан по стар стил – именно на 1 февруари.
Денят е посветен на лозарите и винарите, а традициите включват ритуално зарязване на лозята, благословии за добра реколта и весели празненства с вино и традиционни ястия. Независимо дали почитате празника по религиозен или народен начин, този ден е символ на плодородието, радостта и споделеното веселие.
На 1 февруари имен ден празнуват хора с имена, свързани с Трифон Зарезан, , носещи имената Трифон, Трифона, Лозан, Лозана, Гроздан, Гроздана и производните им.
|