С тържествена сесия и ритуал за поднасяне на венци и цветя пред паметника на Съединението Чирпан ще отбележи една от най-светлите дати в най-новата история на България.
Преди 139 години една малка държава дръзва да предизвика великите сили. И въпреки тяхното нежелание да обяви Съединението на Княжество България с Източна Румелия. В това събитие огромна роля изиграва Чирпан, който днес чества и своя празник.
"Съединистката акция е дълго подготвяна, политически и исторически, осмислена и реализирана отлично", казва кметът на Чирпан Ивайло Крачолов. В новата ни история Съединението е първата крачка по пътя на българите към една мечта – единна България.
"А ние сме горди, че тъкмо хора, родени в Чирпан, са в основата на Съединението - Иван Андонов, Димитър Манчевски, Георги Данчов Зографина“, подчерта Крачолов.
На 5 септември 1885 година от Чирпан, който тогава е в пределите на автономната Източна Румелия, тръгва четата за Съединението. Заедно със Сливен, градът дава свидни жертви – загиват общо шестима души от четата, застигната край някогашното село Калфата, днес село Съединение, припомни Крачолов.
"На Ларгото в Чирпан вече е монтирана фотоизложба, посветена на Съединението. Снощи граждани и гости на града станаха свидетели на невероятния спектакъл под диригенството на Старозагорския митрополит Киприан "Моление", разказа кметът Крачалов.
В чест на Съединението, а и на празника на Чирпан Трифон Митев и Игнат Пенев представиха книгата „Героят на Съединението“. В проявите по повод Съединението и Деня на Чирпан са включени още и детски празник в централния парк, откриване на изложба на чирпански художници в галерия „Зограф“, велопоход и маратон „По стъпките на съединистките четници“, организирани съвместно със СНЦ „Чирпан бяга“", допълни Крачолов.
За тази вечер на площад "Съединение" в Чирпан е предвиден голям концерт на оркестър „Канарите“ и почетния гражданин на града Атанас Стоев, който тази година отбелязва 80-годишен юбилей.
|